Jaki fotel biurowy wybrać?
W ostatnich latach więcej mówi się na temat szkodliwości siedzącego trybu życia. Ból pleców, przykurcze mięśni, przyrost masy ciała, gorsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych – to zaledwie kilka z wielu dolegliwości, z jakimi zmagają się m.in. pracownicy biurowi. By ich uniknąć lub przynajmniej zapobiec ich rozwojowi, zaleca się korzystanie z ergonomicznego krzesła biurowego, które wspiera dolny odcinek kręgosłupa i pomaga w dbaniu o utrzymanie prawidłowej postawy ciała pracownika. Jak dobrać fotel biurowy i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu?
Fotel gamingowy czy biurowy – co wybrać?
W branży meblarskiej od wielu lat toczy się zażarta debata na temat wyższości foteli gamingowych nad biurowymi i odwrotnie. Jak można się domyślić, zdania w tej kwestii są mocno podzielone i zależą w dużej mierze od indywidualnych preferencji, a także zastosowania poszczególnych mebli. Warto jednak przyjrzeć się bliżej konstrukcji obu tych foteli.
Fotele gamingowe wyróżniają się specyficznym designem, który ma odpowiadać gustom miłośników gier komputerowych. Często stosuje w nich oryginalne połączenia kolorystyczne, np. czerń zestawiona z czerwienią, bielą lub odcieniami niebieskiego. Nowoczesne wzornictwo i ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że coraz częściej wpisują się one w wystrój gabinetów i pokoi biurowych.
Z drugiej strony, krzesła biurowe także mogą posłużyć graczom komputerowym, którzy cenią sobie komfort użytkowania oraz uniwersalny design. Wyprofilowany kształt i możliwość wielopoziomowej regulacji tych foteli zwiększa możliwości ich zastosowania również w pokojach młodych pasjonatów gier online. Mimo wszystko fotele biurowe wybierane są przede wszystkim do przestrzeni biurowych, gdzie mają zwiększać komfort pracy, a także wpływać korzystnie na produktywność pracowników.
Jaki fotel biurowy wybrać? O tym warto pamiętać!
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego fotela biurowego nie jest wcale prostym zadaniem. Ważne jest nie tylko to, jaki model wybrać, ale także gdzie kupić fotel biurowy. W przypadku tego typu mebli dobrze jest udać się na wizytę do sklepu meblowego i przymierzyć kilka różnych foteli, by przekonać się, który z nich jest najwygodniejszy i najlepiej dopasowany do naszej sylwetki. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:
- wysokość siedziska – fotel biurowy powinien mieć funkcję regulacji wysokości siedziska za pomocą dźwigni pneumatycznej. Należy ją ustawić tak, by użytkownik mógł położyć stopy płasko na podłodze, a nogi zgiąć w stawie kolanowym pod kątem prostym;
- szerokość i głębokość siedziska – regulacja tych parametrów powinna zapewnić optymalne podparcie ud na całej długości oraz zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w trakcie pracy;
- podparcie lędźwiowe – regulacja oparcia fotela biurowego w odcinku lędźwiowym (zarówno wysokości, jak i głębokości) jest niezbędna do tego, by utrzymać naturalną wewnętrzną krzywiznę dolnej części kręgosłupa;
- podłokietniki – ich zadaniem jest zagwarantowanie prawidłowej postawy podczas wielogodzinnej pracy biurowej. Odpowiednio wyprofilowane podłokietniki z możliwością regulacji odciążają dolny odcinek kręgosłupa, barki, a także nadgarstki, przez co zapobiegają bólom mięśni i pleców;
- funkcja obracania – dobre krzesło biurowe powinno być nie tylko wygodne, ale i funkcjonalne. W związku z tym warto sięgać po fotele na kółkach, które zapewniają duży zakres ruchu i większą mobilność.
Jaki fotel biurowy do 500 zł? Najciekawsze modele
Zakres cenowy foteli biurowych jest bardzo szeroki, jednak już w cenie 500 zł można znaleźć ciekawe propozycje ergonomicznych foteli, które zapewniają doskonałe podparcie pleców i możliwość wielostopniowej regulacji. Jednym z takich produktów jest fotel biurowy Manager 2.1 z mechanizmem TILT PLUS, podporą odcinka lędźwiowego, podłokietnikami i regulowanym zagłówkiem. W przypadku małych przestrzeni biurowych świetną opcją będzie także fotel biurowy Coude z siateczkowym oparciem, podłokietnikami i regulacją wysokości oraz oparcia.
Pamiętajmy, że dobrze dobrany model fotela biurowego to gwarancja nie tylko lepszego samopoczucia, ale także poprawy wydajności pracy i zadowolenia z wykonywanych obowiązków.