Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami i na krzesło przy stole?

2022-09-23

Zbliża się ważna uroczystość rodzinna, a Ty już zastanawiasz się, jak pomieścić wszystkich gości przy jednym stole? Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni jadalnianej to kluczowy czynnik, który gwarantuje nie tylko zachowanie harmonijnej aranżacji całego wnętrza, ale także wpływa na komfort wszystkich osób, które wspólnie spożywają posiłek. Ile miejsca na stół w jadalni powinniśmy przeznaczyć i jaka jest optymalna odległość stołu od ściany?

stół z krzesłami

Ile miejsca na stół z krzesłami?

Aranżację jadalni warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, jaki kształt i wielkość stołu sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stół okrągły lub kwadratowy, który zajmuje mniej miejsca niż podłużny stół prostokątny. Kolejna kwestia to liczba osób, która zasiada na co dzień przy stole. Rodziny z dwójką dzieci mogą rozważyć wybór stołu cztero- lub sześcioosobowego, jednak rodziny wielodzietne lub te, które często organizują spotkania rodzinne, powinny zastanowić się nad zakupem stołu na osiem lub nawet dziesięć osób.

Ile miejsca na stół dla 6 osób jest nam potrzebne? W takiej sytuacji przyjmuje się, że sam stół powinien mieć wymiary 140x80 cm i zapewniać każdej osobie minimum 40 cm przestrzeni w głąb blatu. W ten sposób z łatwością rozmieścimy całą zastawę i dania na środku stołu, a gościom zapewnimy komfort podczas spożywania posiłków. Co ważne, stół z krzesłami warto umieścić w centralnej części pomieszczenia, tak, by móc optycznie je powiększyć. Należy jednak pamiętać, by zapewnić przestrzeń pomiędzy krzesłami a innymi meblami na szerokość przynajmniej 80 cm.

Ile miejsca na krzesło przy stole należy zarezerwować?

W urządzaniu jadalni niezwykle ważnym aspektem jest również ustalenie, ile miejsca na krzesła potrzebujemy, tak, by poszczególne osoby mogły swobodnie operować sztućcami podczas jedzenia, bez dotykania się łokciami i szturchania osoby siedzącej obok. Zakłada się, że każdy z gości powinien mieć co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni. Co więcej, krzesło powinno być ustawione przy ścianie tak, by można było je odsuwać na odległość co najmniej 70 cm. Tylko w ten sposób siedzisko zapewni maksymalną wygodę podczas użytkowania.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel