Fotel ergonomiczny – jak dobrać odpowiedni model do komputera lub biura?
Jak wynika z najnowszych badań, niemal siedmiu na dziesięciu Polaków pracuje w pozycji siedzącej. Niestety, zbyt długie siedzenie w jednej pozycji niesie ze sobą duże ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak m.in. ból kręgosłupa, łydek i kolan, sztywność karku oraz ból głowy. By temu przeciwdziałać, coraz częściej decydujemy się na zakup fotela ergonomicznego, który ma nam zapewnić komfort podczas pracy oraz odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Jakie krzesło biurowe ergonomiczne wybrać i jakie powinno mieć funkcje?
Fotel biurowy ergonomiczny – czym się wyróżnia?
Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór foteli biurowych, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie ceną i wyglądem. Warto jednak pamiętać, że wśród nich znajdziemy zarówno klasyczne krzesła biurowe za kilkaset złotych, jak również tzw. krzesła ergonomiczne, które powinny spełniać szereg wymogów zapewniających utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy.
Tym, co wyróżnia dobre krzesło biurowe ergonomiczne, jest funkcja wyprofilowania oparcia, wygodne siedzisko oraz możliwość regulacji fotela i dopasowania go do ciała pracownika. Pamiętajmy, że fotel ergonomiczny może być użytkowany zarówno w biurze, jak i w domu. W przypadku stosowania go jako element wyposażenia biura, konieczne jest by spełniał niezbędne normy BHP.
Krzesło biurowe ergonomiczne a zasady BHP
Według obowiązujących przepisów BHP, fotel biurowy ergonomiczny powinien znaleźć się w każdym miejscu pracy, gdzie spędzamy co najmniej 4 godziny przy komputerze. Przepisy jasno określają, jakie warunki powinno spełniać dobrze zorganizowane miejsce do siedzenia w pracy. Krzesło ergonomiczne musi być stabilne i zapewniać naturalne wygięcie kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych. Co ważne, fotel powinien posiadać pięcioramienną podstawę z kółkami, aby zwiększać tym samym mobilność mebla i umożliwiać obrót fotela wokół osi pionowej o 360 stopni.
Z przepisów BHP wynika, że fotel ergonomiczny musi mieć możliwość regulacji wysokości siedziska na poziomie 45-50 cm od podłogi oraz regulacji podłokietników na poziomie 19-25 cm od siedziska. Regulowany powinien być także kąt nachylenia oparcia w zakresie 5 stopni do przodu oraz 30 stopni do tyłu. Ważne, by fotel był odpowiednio wyprofilowany (w szczególności w dolnym odcinku lędźwiowym kręgosłupa), a także zapewniał swobodę ruchów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela ergonomicznego?
Krzesło biurowe ergonomiczne powinno zapewnić utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia za biurkiem. W związku z tym należy kierować się przede wszystkim jego ergonomią i zastosowaniem nowoczesnych mechanizmów regulacji poszczególnych elementów, w tym głównie oparcia i siedziska. Dobrym przykładem jest tu fotel obrotowy Ibiza, który posiada mechanizm synchroniczny oraz funkcję „anti-shock”. Niezbędnym elementem fotela ergonomicznego są także dobre podłokietniki, które również powinny posiadać system trójwymiarowej regulacji, by móc w ten sposób odciążyć nasze stawy barkowe i mięśnie karku.
Dobre fotele ergonomiczne posiadają regulowane zagłówki, które przede wszystkim odciążają kark, a także wspierają kręgosłup na całej jego długości. Co ważne, zagłówek umożliwi nam utrzymanie prawidłowej pozycji głowy, chroniąc tym samym przed jej bólem , co jest częstą dolegliwością osób pracujących za biurkiem. Warto zwrócić uwagę także na miękkość siedziska oraz jego głębokość, która powinna zapewniać oparcie dla 2/3 długości ud, zapobiegając dzięki temu rwie kulszowej.
Ostatnim kryterium, które należy rozważyć przed zakupem fotela ergonomicznego, jest materiał użyty do jego produkcji. Warto wybierać modele z oparciem i siedziskiem wyścielonym siateczką mesh (np. w krześle biurowym ergonomicznym Haiti), która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu w czystości.
Pamiętaj - jeśli chodzi o zdrowie i komfort podczas pracy, nie warto iść na kompromisy. Dobry fotel ergonomiczny to nie tylko gwarancja wygody i lepszego samopoczucia, ale także poprawy efektywności pracy!