Jaki fotel gamingowy wybrać? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie
Fotel gamingowy a fotel biurowy – czym się różnią?
Modele te różnią się przede wszystkim konstrukcją – fotele gamingowe wyróżniają się sporymi gabarytami, mają szerokie siedziska, wysokie oparcia i charakterystyczny, kubełkowy kształt, podobny do foteli samochodowych. Fotele biurowe mają natomiast elegancki wygląd i nieco mniejsze rozmiary. Co więcej, w przypadku foteli gamingowych szczególny nacisk kładzie się na ich ergonomię – są one regulowane w kilku płaszczyznach, tak, by gracz mógł idealnie dopasować do nich swoją sylwetkę podczas gry. Niemal każde krzesło gamingowe posiada opcję dostosowania wysokości siedziska oraz mechanizm TILT, który umożliwia bujanie.
W trosce o komfort użytkownika dobre fotele gamingowe wyposażone są także w regulowane podłokietniki, poduszki pod plecy i kark, a także dodatkowe elementy poprawiające wentylację. Podobnie jak w przypadku foteli biurowych, materiały wykorzystywane do konstrukcji fotela gamingowego zależą przede wszystkim od ceny danego modelu. Zatem ile kosztuje fotel gamingowy? Krzesła dla graczy nie należą do najtańszych mebli, jednak ergonomiczny i dobry jakościowo model możemy kupić już od 400 zł.
Jak wybrać fotel gamingowy dla dorosłego i dziecka?
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to, czy dany fotel gamingowy będzie odpowiedni dla konkretnego użytkownika. Dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji (głównie w aspekcie wyglądu fotela). Są także parametry, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem krzesła dla gracza:
- sposób konstrukcji – to kluczowy element naszego mebla, który decyduje o tym, czy siedząc na nim będziemy czuli się dobrze i komfortowo. Ważne, by fotel gamingowy miał kubełkowy kształt (czego przykładem jest fotel gamingowy Huzaro Combat 5.0), który doskonale utrzymuje sylwetkę i chroni przed potencjalnym bólem kręgosłupa podczas wielogodzinnych gier;
- wymiary fotela – zbyt niski lub za wąski fotel może spowodować duży dyskomfort u gracza. Warto sprawdzić także maksymalną dopuszczalną masę użytkownika – teoretycznie górna granica powinna być wysoka, jednak różnie z tym bywa w zależności od modelu;
- możliwość regulacji – gracz powinien mieć zapewniony komfort podczas siedzenia w każdej pozycji. W związku z tym dobry fotel gamingowy powinien mieć możliwość regulacji nie tylko tylnego odchylenia, ale także podłokietników w stopniu 2D, 3D, a nawet 4D;
- podparcie szyi i lędźwi – warto, by fotel gamingowy posiadał dwie poduszki – jedną na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa oraz drugą w okolicach odcinka lędźwiowego i piersiowego (np. fotel gamingowy Huzaro Force 4.2). Szczególnie ta druga poduszka jest ważna w przypadku osób, które mają problemy z kręgosłupem i spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej;
- materiał – w zależności od ceny danego modelu możemy znaleźć fotele pokryte poliestrem lub tkaniną skóropodobną (tańsze krzesła gamingowe), natomiast w tych z wyższej półki najczęściej spotkamy się z wykończeniem ze skóry ekologicznej lub naturalnej.
Fotel gamingowy – czy warto w niego zainwestować?
Dobry fotel gamingowy to spory wydatek, jednak pamiętajmy, że jeśli postawimy na zakup ergonomicznego modelu, możemy liczyć na eliminację uporczywego bólu stawów i pleców podczas czasu spędzanego przed ekranem komputera, co korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Decyzja o zakupie krzesła gamingowego jest zatem doskonałym wyborem, zwłaszcza w kontekście dzieci, które często spędzają wiele godzin na graniu w gry komputerowe. Warto zatem zadać sobie pytanie, nie czy i gdzie kupić fotel gamingowy dla dziecka, ale jaki model będzie dla niego najlepszy. Naszym zdaniem odpowiedź jest prosta – fotel gamingowy dla dziecka Huzaro Ranger 6.0 to krzesło, które powinno sprostać wszystkim oczekiwaniom zarówno rodzica, jak i dziecka.