Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wygodne fotele do czytania książek – czym kierować się przy wyborze?

2021-05-04

Kiedy długi, wyczerpujący dzień powoli dobiega końca, marzeniem każdego z nas jest błogi relaks na wygodnym fotelu do czytania, z dobrą książką i kubkiem gorącej herbaty. Brzmi pięknie, tylko co zrobić, kiedy nasz kącik czytelniczy wciąż pozostaje pusty, a wybór idealnego fotela do czytania dosłownie spędza sen z powiek? Pamiętajmy, że mebel ten ma być nie tylko wygodny, ale i bezpieczny dla naszego zdrowia. Czym zatem kierować się podczas jego zakupu i na co zwrócić szczególną uwagę?

Fotel do czytania - jaki wybrać? Najpopularniejsze rodzaje foteli do czytania książek

Przeglądając oferty sklepów meblowych spotkamy się z wieloma ciekawymi typami foteli do czytania, które zróżnicowane są nie tylko ze względu na wygląd, ale i wielkość oraz elementy dodatkowe. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się fotele w stylu skandynawskim, tzw. uszaki. Są to modele tapicerowane, wyposażone w wysoki zagłówek i panele boczne, które przypominają uszy. Ich niezaprzeczalnym atutem jest gwarancja prywatności i komfortu – dobrze wyprofilowane oparcie fotela zapewnia nam niezwykły relaks podczas czytania książek.

Jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli jest fotel rozkładany, który można w prosty sposób przemienić w wygodną leżankę lub dodatkowe miejsce do spania. Fotele rozkładane są zazwyczaj obite solidną tapicerką, a ich prosty, uniwersalny design współgra z wysoką jakością wykonania. Kolejnym wielofunkcyjnym meblem jest fotel z podnóżkiem, np. fotel Campari, który pozwala nam wygodnie ułożyć się na nim z książką i oprzeć nogi na miękkim podnóżku w postaci pufy lub stołeczka na nóżkach.

Jeżeli natomiast nasze wnętrza aranżowane są w stylu retro, wówczas dobrym pomysłem będzie fotel, który przypomina mebel z czasów PRL. Fotele retro mają zazwyczaj drewniane nóżki i dosyć niskie oparcie, czego przykładem jest np. fotel Angel lub Cherub.

Jakie wymiary powinien mieć fotel do czytania?

Kluczową kwestią podczas wyboru fotela lub krzesła do czytania książek jest jego odpowiednia konstrukcja. Przed zakupem warto sprawdzić, czy oparcie fotela jest dobrze wyprofilowane (kąt nachylenia oparcia powinien wynosić około 110-125°), dosyć twarde i na tyle wysokie, by podtrzymywać naszą głowę podczas czytania. Kolejnym ważnym elementem są podłokietniki – powinny być dostosowane do naszego wzrostu, co zapewni prawidłowe podparcie rąk w trakcie wypoczynku.

Wybierając fotel do czytania książek, zwróćmy także uwagę na wielkość siedziska, które powinno być dobierane w zależności od wzrostu siedzącej na nim osoby. Fotel nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży – jego konstrukcja powinna zagwarantować nam swobodne wstawanie po długim czasie spędzonym w pozycji siedzącej.

Jak wybrać obicie i wypełnienie fotela do czytania?

By cieszyć się komfortem i wysoką trwałością naszego fotela, warto sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane obicie oraz jakie wypełnienie wykorzystano w jego wnętrzu. Jeżeli chodzi o tkaniny obiciowe, największym uznaniem cieszą się materiały naturalne, które są przyjemne w dotyku, nie podrażniają skóry i dobrze oddychają. Pamiętajmy jednak, że takie tkaniny jak np. bawełna, welur lub żakard mogą być trudne w utrzymaniu w czystości. Jeżeli zatem w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, koniecznie należy sprawdzić, jaka tkanina jest łatwa w czyszczeniu.

Wygodne fotele do czytania książek wypełnione są zazwyczaj pianką poliuretanową, granulatem styropianowym lub sprężynami. Przed zakupem fotela dobrze jednak upewnić się, czy wypełnienie piankowe jest równomiernie rozłożone, co uchroni nas przed zbyt szybkim zapadnięciem się siedziska podczas częstego użytkowania fotela.

Przy wyborze fotela do czytania powinniśmy kierować się przede wszystkim komfortem i własnymi upodobaniami. Mimo to nie zapominajmy, że długie seanse z książką wymagają od nas szczególnej troski o kręgosłup, który powinien otrzymać idealne podparcie podczas wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Odpowiedni rozmiar i atrakcyjny wygląd – oto klucz do znalezienia idealnego fotela do czytania książek

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel