Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Plafony – czym są? Jaki plafon do kuchni, jaki do łazienki, a jaki do salonu?

2023-01-13

Oświetlenie wnętrz stanowi jeden z kluczowych elementów ich wystroju nie tylko z uwagi na estetykę, ale także ze względów funkcjonalnych. Jeżeli jesteś w trakcie urządzania nowego mieszkania lub remontu starego, pewnie zastanawiasz się, jaki typ oświetlenia sprawdzi się w nim najlepiej. Do wyboru masz m.in. plafony, które uważane są za jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia sufitowego. Zobacz, czym wyróżniają się te lampy i jaki plafon do salonu, kuchni oraz łazienki będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Plafony co to

Plafon – co to takiego?

Plafon to nic innego jak lampa w formie płaskiego klosza, która, w przeciwieństwie do klasycznego żyrandola, montowana jest z reguły bezpośrednio na suficie. Wiele osób zastanawia się, czy plafon daje dużo światła. Otóż tego typu lampa emituje światło rozproszone, które delikatnie, a zarazem bardzo skutecznie oświetla całe pomieszczenie i wprowadza do niego przytulny klimat. Plafony są wyposażone w pełny lub częściowy klosz, pod którym umieszczana jest pojedyncza żarówka lub moduł LED. Tym, co wyróżnia te lampy, jest niski profil, który przylega do ściany lub sufitu, w efekcie czego zajmuje niewiele przestrzeni.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli plafonów, które zróżnicowane są głównie ze względu na wygląd oraz miejsce montażu (plafony sufitowe oraz plafony ścienne). Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że znajdują swoje zastosowanie głównie w niskich pomieszczeniach, w których wiszące żyrandole mogłyby być niepraktyczne. Z takim oświetleniem często spotykamy się w kuchni, łazience i na korytarzu, jak również w sypialni lub salonie. Plafony są szczególnie polecane do pomieszczeń o małym metrażu, gdzie emitują światło doskonałe do wykonywania domowych czynności.

Jaki plafon warto wybrać do kuchni, a jaki do łazienki?

Plafony to zdecydowanie idealne rozwiązanie do małej kuchni oraz łazienki. Dzięki nim możemy swobodnie dostosowywać powierzchnię światła w pomieszczeniu, a także zadbać o równomierne jego emitowanie w całym wnętrzu. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej lampy warto zastanowić się, jakim rodzajem sufitu dysponujemy w kuchni lub łazience. W przypadku oświetlenia podtynkowego warto zdecydować się na lampy downlight LED, natomiast jeżeli montujemy lampę do zwykłego stropu, wówczas możemy sięgnąć po plafon natynkowy.

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru plafonu do kuchni i łazienki jest szczelność danego produktu. W zależności od tego, w jak dużym stopniu plafon będzie narażony na kontakt z wilgocią, warto rozważyć model o podwyższonej szczelności. W kuchniach i łazienkach najlepiej sprawdzają się plafony o klasie szczelności IP44, a czasami nawet IP65. Warto przyjrzeć się również barwie światła, które w kuchni powinno zapewnić komfortowe gotowanie (np. plafon Iglo 50), a w łazience wprowadzać nas w stan rozluźnienia i relaksu (jak np. w przypadku plafonu Albi).

Jaki plafon do salonu eleganckiego, a jaki do nowoczesnego?

W kwestii doboru plafonu do salonu warto skupić się nie tyle na jego parametrach technicznych, ile na dopasowaniu go do stylu i powierzchni naszego wnętrza, poziomu nasłonecznienia pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Wśród plafonów do salonu, które cieszą się największym zainteresowaniem, wymienić można m.in.:

  • plafony sufitowe – montowane bezpośrednio na suficie i traktowane jako główne źródło światła w salonie, jak np. plafon Wenecja lub plafon Tivoli 6. Wiele tego typu modeli jest wyposażonych w światła LED lub halogenowe, dzięki czemu możemy swobodnie regulować ich jasność oraz kierunek padania światła;
  • plafony na listwie – poszczególne punkty świetlne mocowane są na długim korpusie, co pozwala na dowolne ich ustawianie. Lampy, takie jak np. plafon Nero 3, świetnie prezentują się w niedużych pomieszczeniach, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca i pozwalają na komfortowe chodzenie pod plafonem;
  • plafony ścienne – umieszczane są zazwyczaj na ścianie, gdzie mogą pełnić funkcję głównego lub dodatkowego źródła światła. Podobnie jak plafony sufitowe mogą korzystać ze światła LED lub halogenowego, co umożliwia regulację jasności.

Plafony to idealny wybór do pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni oraz tych miejsc, w których zależy nam na równomiernym rozproszeniu światła. Co ważne, wystarczy, że umiejętnie dobierzemy wygląd tego typu lampy, by mogła ona stać się również fantastycznym elementem dekoracyjnym w naszym wnętrzu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel