Krzesło obrotowe - idealne do domowego biura
Praca w pozycji siedzącej uważana jest za kluczowy czynnik przyczyniający się do bólu pleców i chorób kręgosłupa. Jeżeli każdego dnia spędzamy wiele godzin siedząc w nieprawidłowy sposób i na niewygodnym krześle, musimy liczyć się z tym, że nasze plecy mocno ucierpią z tego powodu. Dobrze dobrane krzesło zagwarantuje nie tylko idealne wsparcie dla kręgosłupa podczas pracy, ale także poprawi komfort i zwiększy naszą wydajność. Jakie krzesło obrotowe warto wybrać do domowego biura i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Rodzaje krzeseł biurowych
Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli krzeseł obrotowych, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wygodne i bezpieczne dla naszego kręgosłupa. Często spotykamy się ze stwierdzeniem „uniwersalne krzesło obrotowe”, jednak pamiętajmy, że w rzeczywistości niewiele dobrych foteli biurowych można określić takim mianem. Warto zatem dokładnie przemyśleć, jaki typ krzesła obrotowego jest nam potrzebny i w jakim celu będziemy go wykorzystywać.
W niemal każdym sklepie z meblami znajdziemy klasyczne krzesła obrotowe z możliwością regulacji wysokości siedziska, a czasem z regulacją podłokietników, oparcia lub zagłówków. Do pracy biurowej polecamy fotele kubełkowe, które często wybierane są także do gier (fotele gamingowe). Są to modele bardzo ergonomiczne i zapewniające duży zakres regulacji, a także lepsze dopasowanie do naszej sylwetki. Wybierając fotel kubełkowy, warto zwrócić uwagę, aby posiadał on regulację podparcia lędźwiowego oraz ruchomy zagłówek, co jest niezwykle istotne podczas pracy biurowej.
Z myślą o osobach, które mają stwierdzone wady kręgosłupa, przygotowane zostały fotele ortopedyczne, czyli krzesła obrotowe z kółkami, a także ze specjalnie wyprofilowanym oparciem i siedziskiem. Często produkowane są na potrzeby konkretnej grupy użytkowników, w zależności od danego schorzenia kręgosłupa, wagi i wzrostu osoby siedzącej.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzesła obrotowego do pracy w domu?
Podstawową kwestią przy wyborze krzesła obrotowego jest czas pracy w pozycji siedzącej. Jeżeli na fotelu spędzamy do 2 godzin, wówczas warto postawić na klasyczne krzesło obrotowe z regulowaną wysokością siedziska i dobrym podparciem części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa (najbardziej narażonej na uszkodzenia podczas pracy siedzącej). W domowym biurze, jeśli nasza przestrzeń do pracy bywa ograniczona, świetnie sprawdzi się także krzesło obrotowe bez kółek, które jest stabilne i wygodne, a przy tym umożliwia szybką zmianę pozycji (np. odwrócenie się po dokumenty bez konieczności oddalania się od komputera).
Jeżeli każdego dnia spędzamy co najmniej 8 godzin w pozycji siedzącej, warto wybrać krzesła obrotowe z zagłówkiem oraz krzesła obrotowe z podłokietnikami – oba elementy powinny posiadać funkcję regulacji. Długi czas siedzenia w jednej pozycji często powoduje dyskomfort nóg, w związku czym dobrym rozwiązaniem będzie także krzesło obrotowe z podnóżkiem.
Przed wyborem fotela biurowego należy sprawdzić także materiał, z którego wykonane zostało jego siedzisko i oparcie. Solidne krzesło obrotowe posiada wypełnienie ze sprężystej pianki, a także materiałową lub skórzaną tapicerkę, która jest przyjemna w dotyku. Zwróćmy także uwagę, czy w fotelu zastosowano otwory wentylacyjne, które zwiększą komfort pracy i trwałość mebla.
Jak prawidłowo ustawić krzesło obrotowe do pracy?
Podstawową zasadą przy regulowaniu krzesła biurowego jest utrzymanie kąta 90 stopni – siedząc na fotelu, łokcie i kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Taki sam kąt powinien wystąpić pomiędzy naszymi udami a tułowiem. Stopy powinny być oparte na podłodze (lub podnóżku w przypadku krzesła obrotowego z podnóżkiem), a szyja i plecy mają zostać wyprostowane. Co więcej, ramiona powinny być opuszczone wzdłuż ciała, a oczy mają znajdować się na wysokości górnej krawędzi monitora.