Krzesła welurowe – czym są, ile kosztują? Pomysły na aranżację
Welur jest materiałem zaliczanym do tkanin pluszowych, który często wykorzystywany jest do tworzenia mebli tapicerowanych oraz dodatków wnętrzarskich. Doskonałym tego przykładem są krzesła welurowe, które stanowią niezwykle modny element we wnętrzach, dodający im ciepła oraz przytulności. Czym wyróżniają się krzesła welurowe, do jakich pomieszczeń pasują i ile kosztują?
Krzesła welurowe – jak wyglądają?
Welur to materiał nieodłącznie kojarzący się z pałacami ludwikowskimi, stanowiącymi synonim luksusu, elegancji i prestiżu. Nic zatem dziwnego, że jest on tak często używany w produkcji krzeseł welurowych, które są nie tylko wyjątkowo piękne, ale przede wszystkim bardzo wygodne podczas siedzenia. Przez wielu tkanina ta określana jest mianem aksamitu, jednak jeżeli przyjrzymy się bliżej strukturze weluru, zauważymy, że jest on nieco cieńszy od aksamitu i ma bardzo krótkie włosie (poniżej 3 mm). Co więcej, jest on również bardziej elastyczny i znacznie mniej błyszczący w porównaniu do aksamitu.
Mówiąc o krzesłach z weluru, mamy na myśli meble obite welurem lub welwetem, czyli drugą alternatywą aksamitu, która także jest od niego tańsza i mniej połyskująca. Krzesła welurowe mają miękką i przyjemną w dotyku strukturę, co podwyższa ich walory użytkowe. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału krzesła welurowe mogą delikatnie mienić się w słońcu, a ich pluszowa faktura wprowadza do wnętrza przytulny klimat. Warto również podkreślić, że materiał ten wykazuje wysoką odporność na użytkowanie – nie rozciąga się i nie ulega uszkodzeniom mechanicznym, a także jest łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.
Gdzie warto wykorzystać krzesła z weluru?
Krzesła welurowe są dziś dostępne w wielu różnych formach i kolorach. Z tego powodu można je z powodzeniem dopasować do wnętrz utrzymanych w stylu glamour, klasycznym oraz retro. Najczęściej z takimi meblami spotykamy się w jadalni, gdzie idealnie komponują się z dużym stołem jadalnianym – zarówno tym wykonanym ze szkła lub metalu, jak i stołem drewnianym.
Ciekawym przykładem krzeseł welurowych są modele w kolorze szarym, np. tapicerowane krzesło RAFAEL, które świetnie wpisuje się w wystrój wnętrz w stylu skandynawskim i minimalistycznym, jak również jako przełamanie stylu industrialnego. Co ważne, takie meble można wykorzystać nie tylko jako krzesła jadalniane, ale także jako designerskie krzesło do niewielkiego biurka lub jako dodatek do stolika kawowego. Krzesła z welurową tapicerką bardzo dobrze korespondują również z akcentami w stylu boho, np. z dekoracyjnymi poduszkami na kanapie, ażurową narzutą lub koszem wykonanym z trawy morskiej. W takiej sytuacji warto jednak wybierać krzesła z drewnianymi nóżkami, np. tapicerowane krzesło CHRISTINA.
Jak pielęgnować krzesła welurowe?
Welur jest materiałem wymagającym szczególnej pielęgnacji. W momencie, gdy tylko zauważymy zabrudzenie na welurowym krześle, należy jak najszybciej zareagować, ponieważ po zaschnięciu plamy pozbycie się jej z materiału może okazać się bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Do czyszczenia welurowej tapicerki nie należy używać silnych detergentów – pomocny okaże się natomiast roztwór łyżki amoniaku rozpuszczonego w litrze wody. Tkaninę czyścimy delikatnie, zgodnie z kierunkiem układania się meszku (nigdy „pod włos”), zapobiegając w ten sposób jej uszkodzeniom i naruszeniom charakterystycznej struktury. Co więcej, warto regularnie odkurzać krzesła, tak, by usunąć zbierający się na nich kurz.
Ile kosztują krzesła welurowe?
Ceny krzeseł tapicerowanych, które obite zostały welurem, mogą się nieco różnić, w zależności od ich wielkości, jakości wykonania oraz konkretnego materiału wykorzystanego podczas produkcji. Za najtańsze krzesła z weluru zapłacimy około 100-200 zł, jednak modele lepszej jakości mogą nas kosztować nawet 500-1000 zł za jedno krzesło.