Krzesła loft – czym są, ile kosztują? Pomysły na aranżację
Urządzanie wnętrz we własnym domu lub mieszkaniu to czas, podczas którego możemy puścić wodze fantazji i dopasować ich wygląd do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Warto na tym etapie zapoznać się z różnymi stylami wnętrzarskimi i wybrać spośród nich takie rozwiązania, które najlepiej trafią w nasze gusta. Kochasz surowy minimalizm, prostotę i stonowane kolory? Krzesła loftowe do jadalni lub salonu będą zatem dla Ciebie idealnym wyborem. Zobacz, jak wyglądają takie meble i w jakich wnętrzach prezentują się najlepiej.
Czy styl loftowy i styl industrialny są tym samym?
Na pierwszy rzut oka meble utrzymane w stylu loftowym i industrialnym wyglądają niemal identycznie. Pamiętajmy jednak, że chociaż mają one ze sobą wiele wspólnego, to nie sposób jest postawić znak równości między stylem loftowym a industrialnym. Oba kierunki wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i nawiązują do wystroju hal i fabryk z początku XX wieku. We wnętrzach aranżowanych w stylistyce loftowej i industrialnej dominują stonowane odcienie bieli, czerni i szarości, które kojarzą się głównie z surowością i minimalizmem. Warto jednak zaznaczyć, że styl loftowy jest znacznie bardziej przytulny w porównaniu do industrialnego, co wynika z zastosowania większej ilości detali, takich jak np. rośliny i tekstylia w ciepłej tonacji.
Czym wyróżniają się krzesła loftowe?
Z loftową stylistyką wnętrz nierozłącznie związane są krzesła loftowe o specyficznym wyglądzie i surowym charakterze. Meble te pozbawione są jakichkolwiek elementów ozdobnych, a ich konstrukcja jest odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu zapewniają niezwykły komfort i pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała podczas siedzenia.
Krzesła w stylu loft dostępne są zazwyczaj w dwóch wariantach – jako modele z przyjemną w dotyku tapicerką i metalowym stelażem, który znakomicie komponuje się z cegłą i betonem, jak również modele drewniane, również z metalowym stelażem. Ich charakterystycznym elementem są drobne porysowania lub resztki niestartej farby na siedzisku czy też oparciu, co jest celowym zabiegiem podkreślającym ich nietuzinkowy wygląd.
Do jakich wnętrz pasują krzesła loftowe?
Głównym wyznacznikiem wnętrz w stylu loftowym jest niezakłócona przestrzeń pozbawiona zbędnych ozdobników. Krzesła loftowe świetnie wpisują się w ten klimat, przykuwając wzrok oryginalnym, a zarazem surowym designem. Co ciekawe, pomimo minimalistycznej budowy meble te dodają wnętrzom wyrazistości i designerskiego stylu. Ważne jest jednak, by były utrzymane one w jasnych kolorach i stonowanej formie, która wprowadza do wnętrza nutkę świeżości.
Nowoczesny minimalizm krzeseł loft sprawia, że meble te idealnie wpisują się w wystrój pomieszczeń urządzonych w różnym stylu. Dzięki odpowiedniej kolorystyce i wykończeniu można w prosty sposób dopasować do siebie kilka całkiem różnych krzeseł, które stworzą unikalny zestaw mebli do jadalni lub salonu. Miłośnicy prostoty mogą z kolei postawić na komplet tych samych krzeseł loft w jasnych odcieniach beżu lub szarości, które podkreślą charakter otwartych przestrzeni.
Aranżacje z krzesłem loft w roli głównej
Zastanawiasz się, jak wykorzystać krzesło loft w swojej jadalni lub salonie? To naprawdę proste! Bazą powinien być tu duży stół w stylu loftowym z klasycznym, drewnianym blatem oraz metalowymi nogami. Taki mebel daje nam duże możliwości aranżacji i doboru krzeseł loftowych, które mogą mieć różny kolor i kształt siedzisk. W przypadku osób, które lubią miękkie, welurowe siedziska, dobrym wyborem będą np. krzesła loftowe Kalipso ze złotymi akcentami na nóżkach oraz krzesła tapicerowane Mario PIK. Jeżeli z kolei cenisz sobie surowy wygląd drewna, możesz zdecydować się na połączenie klasycznego stołu z krzesło Sirena, które doskonale łączą w sobie stelaż z wytrzymałego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym oraz elementy drewniane w naturalnej tonacji.
Ile kosztują krzesła loftowe? Ich cena prezentuje się podobnie jak w przypadku większości krzeseł do jadalni. Za modele tapicerowane zapłacimy około 300-400 zł za sztukę, natomiast krzesła z elementami drewna to koszt około 500 zł za sztukę.