Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie wybrać oświetlenie do przedpokoju?

2022-03-25

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą nasi goście. Nic zatem dziwnego, że często jest ono określane jako wizytówka całego domu – to właśnie ta przestrzeń powinna być zachęcająca dla każdego, kto nas odwiedza. Warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie korytarza, tak, by z jednego strony wprowadzało ono przytulną atmosferę do naszego domu, a z drugiej strony doświetlało te miejsca, w których nie ma naturalnych źródeł światła. Jakie oświetlenie do przedpokoju warto wybrać?

Jakie wybrać oświetlenie do przedpokoju?

Oświetlenie do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Wbrew pozorom wybór idealnego oświetlenia do przedpokoju nie jest prosty i zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia oraz jego kształt. Jeżeli strefa wejściowa jest niewielka i łączy się z innymi pokojami, wówczas do rozjaśnienia wystarczy nam jedna lampa o odpowiednim natężeniu światła. W sytuacji, gdy hol jest długi i przestronny, konieczne będzie jednak zaaranżowanie bardziej rozbudowanej instalacji oświetleniowej z kilkoma osobnymi źródłami światła.

Kolejny aspekt, o którym należy pomyśleć, to wygląd oświetlenia, które ma się pojawić w naszym przedpokoju. Nie chodzi nam tu tylko o samą barwę światła i stopień jego natężenia, ale także o kwestie wizualne, w tym m.in. wygląd lamp, które będą pełniły funkcję dekoracyjną w naszym domu. Warto wybierać takie oświetlenie, które już od progu będzie wprowadzać przytulny nastrój do całego domu.

Barwa światła a oświetlenie do przedpokoju

Przedpokój to miejsce, które zazwyczaj jest pozbawione dostępu do naturalnego światła, dlatego jego oświetlenie musi być w całości generowane za pomocą sztucznych źródeł światła. Jakie żarówki powinniśmy więc zastosować w przedpokoju? Istotny jest nie tyle typ oświetlenia, ile jego barwa. Chociaż nie istnieją żadne wytyczne i normy, które określałyby, jaka barwa światła powinna być stosowana w przedpokoju, to uważa się, że najlepszym wyborem będzie ciepłe światło lub to zbliżone do światła naturalnego.

Ciepły, przytulny klimat w naszym przedpokoju uzyskamy dzięki zastosowaniu żarówki o temperaturze 3000-4000 K. Warto jednak pamiętać, że jeżeli korytarz jest otwarty na inne pomieszczenia, to oświetlenie w tych miejscach powinno być podobne. Zastosowanie różnych barw białego światła w otwartych przestrzeniach wprowadzi do domu efekt niespójności i braku równowagi, dlatego jeśli w pozostałych pomieszczeniach przeważa ciepłe lub neutralne oświetlenie, to ten sam rodzaj powinien pojawić się w przedpokoju.

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać? Modne aranżacje korytarza

Na rynku znajdziemy duży wybór lamp, które świetnie sprawdzą się zarówno w małym przedpokoju, jak i w dużym, przestronnym holu. Oto kilka naszych propozycji oświetlenia, które możesz wybrać w zależności od wielkości i stylistyki Twojej strefy wejściowej:

  • lampy sufitowe – w długim i wąskim przedpokoju warto zamontować listwę z reflektorami sufitowymi, które można ustawiać w dowolnym kierunku i balansować dzięki temu oświetleniem w całym pomieszczeniu. W kwadratowych przedpokojach doskonałą opcją będzie lampa sufitowa typu plafon, która nie tylko rozświetli całą przestrzeń, ale także podkreśli jej charakter;
  • lampy wiszące – dekoracyjne oświetlenie zwisające z sufitu nie jest tak oczywistym wyborem jak lampa sufitowa, jednak w przypadku mieszkań z podwyższonym stropem (np. w kamienicy) można pokusić się o tego typu ekstrawagancję. Efektowny żyrandol zdobiony kryształkami czy też nowoczesna lampa w stylu industrialnym to zaledwie kilka z wielu propozycji, na które możesz się zdecydować;
  • kinkiety – lampy zamontowanie na ścianie sprawiają, że wnętrze przedpokoju zyskuje lepsze proporcje, a przemieszczanie się pomiędzy pokojami staje się jeszcze bezpieczniejsze. Co ważne, kinkiety pomagają także w doświetleniu elementów dekoracyjnych umieszczonych na korytarzu, np. lustra, wieszaka czy też obrazu.

W pomieszczeniach wejściowych możemy wykorzystać niemal każdy rodzaj oprawy oświetleniowej. Pamiętajmy jednak, by zawsze dobierać je w zależności od wielkości przedpokoju oraz stylistyki, w jakiej utrzymany jest cały dom.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel