Jakie wybrać oświetlenie do łazienki? Kinkiety czy lampy – na co się zdecydować?
Jaka lampa do łazienki – na co zwrócić uwagę?
Odpowiednio skonstruowana instalacja oświetleniowa w łazience to punkt wyjściowy, od którego należy rozpocząć prace nad aranżacją wystroju w naszej strefie kąpielowej. Kluczową rolę odgrywa tu właściwy dobór źródeł światła, a także ich montaż w optymalnych miejscach, by móc w ten sposób stworzyć warunki do komfortowego wykonywania czynności higienicznych oraz sprzątania.
Warto pamiętać, aby w planie rozmieszczenia punktów świetlnych w łazience uwzględnić więcej niż jedno źródło światła. Nawet bardzo mocna lampa główna może się okazać niewystarczająca, by dokładnie oświetlić całe pomieszczenie. Jeśli zatem chcemy zadbać o własny komfort, a także bezpieczeństwo wszystkich domowników, warto pomyśleć nie tylko o klasycznym oświetleniu sufitowym, ale także o elementach dodatkowych, takich jak m.in. delikatne światło w okolicach prysznica lub wanny, a także oświetlenie przy lustrze łazienkowym.
Kolejną kwestią jest moc oświetlenia łazienkowego, od której zależeć będzie funkcjonalność tego wnętrza. Przyjęło się uważać, że chcąc dobrze doświetlić 1 m2 pomieszczenia, należy zastosować żarówki o mocy 5W (około 500 lx). Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu, w łazience o powierzchni 5 m2 możemy zainstalować 5 oczek podtynkowych o mocy 5W, a do tego dekoracyjną lampę przy lustrze, która dodatkowo doświetli tę przestrzeń.
Co ważne, przy wyborze mocy żarówek należy kierować się także kolorystyką całego wnętrza – w pomieszczeniach ciemniejszych lepszym rozwiązaniem będą żarówki o większej mocy lub montaż dodatkowych źródeł światła. Nie bawmy się także barwami światła – jedna z lamp powinna dawać nam światło o barwie zbliżonej do naturalnego (zabieg ten pozwoli zrekompensować nam brak okna w łazience), jednak pozostałe powinny mieć podobny odcień.
Kinkiety czy lampy – jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Ważną kwestią podczas planowania instalacji oświetleniowej w łazience jest podział wnętrza na kilka stref. W ten sposób łatwiej będzie nam podjąć decyzję o tym, jakie oświetlenie do łazienki sprawdzi się najlepiej w poszczególnych częściach pomieszczenia. Oświetlenie główne, inaczej nazywane oświetleniem górnym, to lampa, którą montujemy zazwyczaj na środku sufitu. Dobrym wyborem w tym przypadku będą zabudowane plafony, żyrandole lub nowoczesne reflektory halogenowe (najbardziej energooszczędna wersja), które nie tylko doświetlą łazienkę, ale także nadadzą jej niepowtarzalnego charakteru.
W przypadku oświetlenia bocznego (funkcyjnego), sprawa jest nieco prostsza. Najlepiej w tej roli sprawdzają się kinkiety z zamkniętymi kloszami, które montowane są zazwyczaj nad lustrem, jak również oświetlenie punktowe LED, które może być zamocowane np. w suficie podwieszanym. W nowoczesnych łazienkach spotkamy się także z oświetleniem dekoracyjnym, takim jak np. oprawy do zabudowy LED przy wannie, plafony ze światłem kierunkowym lub taśmy LED, które umożliwiają regulację natężenia oraz koloru światła.
Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro?
Jak już wspomnieliśmy, w strefie umywalkowej, w której centralną część zajmuje umywalka z dużym lustrem, najlepiej sprawdzają się kinkiety łazienkowe, które dobrze oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Jaki kinkiet do okrągłego lustra warto wybrać? O ile lustra prostokątne dają nam pełną swobodę w wyborze oświetlenia, o tyle z lustrem okrągłym jest to nieco bardziej kłopotliwe. By dobrze je doświetlić, sięgajmy po podłużne kinkiety lub zainstalujmy dwa kinkiety umieszczone po bokach lustra (jak np. kinkiet Andrea). Warto przy tym zrezygnować z kinkietów okrągłych, które mogą zaburzyć całą aranżację.
Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią w oświetleniu łazienkowym jest odpowiedni projekt instalacji, który uwzględniać będzie nie tylko podział na strefy, a także odpowiedni dobór źródeł światła zgodnie z naszymi potrzebami.