Jakie wybrać oświetlenie do garażu i na co zwracać uwagę?
Podczas planowania instalacji oświetleniowej w domu często niestety zapominamy o tym, jak ważna jest to kwestia w przypadku naszego przydomowego garażu. Jakie oświetlenie do garażu powinniśmy więc wybrać i czym się kierować podczas wyboru lampy do garażu?
Do czego jest nam potrzebne oświetlenie garażu i które strefy garażowe powinny być oświetlone?
Dobre oświetlenie do garażu jest niezbędne przede wszystkim podczas parkowania samochodu, kiedy to chcemy uniknąć ryzyka uszkodzenia pojazdu lub bramy garażowej. Warto jednak pamiętać, że wielu osobom garaż służy również jako miejsce do majsterkowania i przechowywania rzeczy. Brak odpowiednio dobranych lamp do garażu może więc utrudnić wykonywanie drobnych prac naprawczych, a przy tym uniemożliwi znalezienie niezbędnych elektronarzędzi, maszyn ogrodowych czy też zapasów gromadzonych w zaaranżowanej tu spiżarni.
Ze względu na fakt, że do garażu wpada niewielka ilość naturalnego światła dziennego, musimy zadbać o precyzyjne oświetlenie praktycznie każdej jego części. Oświetlenie garażowe powinno zatem obejmować:
- wjazd do garażu;
- korytarz łączący garaż z całą resztą domu;
- strefę warsztatową;
- ewentualną strefę do przechowywania przetworów, ćwiczeń lub prania.
To, jaki konkretny typ oświetlenia do garażu jest nam potrzebny, zależy więc w dużej mierze od funkcjonalności tego pomieszczenia. Jeżeli garaż wykorzystujemy wyłącznie do parkowania samochodu i przechowywania opon, wówczas wystarczą nam jedynie główne lampy garażowe montowane przy wjeździe i na ścianach. W przeciwnym razie musimy zadbać również o dobór dodatkowego oświetlenia strefowego.
Rodzaje lamp LED do garażu
W przestrzeniach garażowych najlepiej sprawdza się oświetlenie LED, które z powodzeniem wyparło klasyczne jarzeniówki i pozwoliło na znaczną oszczędność energii elektrycznej. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów lamp LED do garażu wymienić można:
- taśmy LED, które mogą być przymocowane wokół całego garażu, np. tuż pod sufitem;
- lampy halogenowe, czyli oświetlenie punktowe, które emituje mocne i skoncentrowane światło. Takie lampy do garażu świetnie sprawdzają się w pobliżu stołów roboczych, na których wykonywane są drobne prace naprawcze;
- kinkiety – lampy boczne, które zapewniają dostateczną ilość światła rozproszonego na całej powierzchni garażu, czego przykładem jest m.in. kinkiet Aron;
- lampy sufitowe – chociaż w domu stanowią one główny element oświetlenia, to w garażu nie są one niezbędne. W momencie, gdy wjedziemy do garażu samochodem, to zasłoni on oświetlenie i sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje półmrok. Z tego powodu najlepszym wyborem są plafony LED, np. plafon ALBI 47 LED.
Jakie lampy do garażu należy wybierać? Najważniejsze parametry
By zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa podczas przebywania w garażu, warto przyjrzeć się pewnym kwestiom, które są szczególnie ważne podczas doboru lamp LED do garażu. Wśród nich wyróżnia się takie czynniki jak:
- barwa światła – w przestrzeniach garażowych wykorzystuje się głównie zimną i neutralną barwę światła, która jest zbliżona do światła naturalnego, przez co nie męczy wzroku. Barwa zimna sprzyja natomiast koncentracji podczas prac naprawczych. W związku z tym do garażu warto wybierać lampy ze współczynnikiem emitowania barw na poziomie co najmniej 4 000 K;
- natężenie światła – natężenie oświetlenia garażowego powinno mieć około 200 luxów, dzięki czemu obrazy widziane przez nas w tym pomieszczeniu są ostrzejsze i bardziej wyraźne. Co ważne, natężenie światła w garażu powinno być stałe i równomierne, ponieważ migające żarówki mogą zwiększyć nasz dyskomfort i spowodować ból oczu;
- oprawa lampy do garażu – oświetlenie garażowe jest traktowane w podobny sposób jak oświetlenie techniczne, dlatego też musi spełniać ono wszelkie standardy jakości i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście szczelności oprawy oraz jej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Warunkiem niezbędnym jest zatem dobór lamp do garażu z ochroną co najmniej IP44, jednak najlepiej, by miały one stopień izolacji wynoszący IP65, co zabezpiecza je przed wnikaniem kurzu i pyłu;
- możliwość sterowania światłem – dobrym wyborem do garażu są lampy z czujnikiem ruchu, które zapewniają pełną automatyzację procesu włączania i wyłączania światła, dzięki czemu pomagają w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej.