Jakie wybrać lampy wiszące do kuchni i salonu?

2021-05-13

Wybór stylowego, a zarazem wydajnego oświetlenia w kuchni to nie lada wyzwanie podczas aranżowania wnętrz w naszym domu lub mieszkaniu. Jeszcze trudniejsze zadanie czeka nas, jeśli planujemy rozmieszczenie lamp w aneksie kuchennym i chcemy je skomponować z oświetleniem w jadalni lub salonie. Jak dobrać oświetlenie do salonu i kuchni tak, by przestrzeń sprawiała wrażenie spójnej i przytulnej? Jakie lampy wiszące do salonu z aneksem kuchennym sprawdzą się najlepiej?

Oświetlenie kuchni i salonu – zasady, o których należy pamiętać

Kuchnie otwarte na salon cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością zarówno w projektach mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. To nowoczesne rozmieszenie pozwala nam łączyć w jednym pomieszczeniu przestrzenie pełniące różne funkcje. Mamy tu strefę użytkową, przeznaczoną do przyrządzania posiłków dla całej rodziny, jak również strefę jadalnianą i wypoczynkową. Połączenie kuchni z salonem sprawia, że oszczędzamy sporo miejsca, jednak powinniśmy w tym przypadku położyć szczególny nacisk na projekt instalacji oświetleniowej.

Kluczową kwestią jest wielkość pomieszczenia, w którym planujemy rozmieścić oświetlenie. Jeżeli dysponujemy przestrzenią o niewielkim metrażu, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie centralne oświetlenie, które doświetli zarówno sferę wypoczynkową, jak również strefę przynależącą do kuchni. Zazwyczaj obie te części oddzielone są od siebie stołem jadalnianym lub wyspą kuchenną – warto nad nimi umieścić lampę wiszącą, taką jak model Ambero E, którą połączymy z drugą lampą oświetlającą całe pomieszczenie. W dużych przestrzeniach optymalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie dodatkowych lamp bocznych i oświetlenia punktowego, np. pod szafkami kuchennymi.

Ważną zasadą podczas planowania instalacji oświetleniowej w kuchni i salonie jest zwrócenie uwagi na temperaturę barwową żarówek oraz wygląd lampy, który powinien być dobierany w zależności od aranżacji wnętrza. Jaka lampa do kuchni będzie najlepsza? Warto wybierać tu lampy ze światłem neutralnym (4000-4500K), które sprzyja koncentracji i nauce, natomiast do salonu wybierajmy lampy z cieplejszą barwą (3000-3500K), które działa odprężająco.

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

W sklepach z oświetleniem znajdziemy duży wybór różnych modeli lamp do salonu, kuchni i jadalni, które zachwycają wspaniałym wzornictwem, ciekawą kolorystyką i zróżnicowanymi gabarytami. Niestety, częstym błędem klientów jest kierowanie się wyłącznie kwestiami wizualnymi i zapominanie o aspektach technicznych.

Do salonu połączonego z jadalnią warto wybierać lampy utrzymane w podobnej stylistyce. W jadalni świetnie prezentować będzie się lampa na długim przewodzie, która skupia światło głównie nad stołem. Jaka lampa sufitowa do salonu będzie z nią współgrać? Tutaj możemy zrezygnować z jednej dużej lampy wiszącej instalowanej w centralnej części, a postawić na nastrojowe lampy, które dają światło rozproszone i optycznie powiększą wnętrze - na przykład lampy Simba. Jeżeli zależy nam na kierunkowym padaniu światła, w takiej sytuacji dobrym wyborem będą lampy z kloszami nietransparentnymi - szklanymi, metalowymi lub drewnianymi. Przykładem jest elegancka lampa sufitowa Morello.

Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaka lampa do salonu podkreśli niepowtarzalny wystrój wnętrza i będzie dobrze komponować się z lampą w aneksie kuchennym. W tym przypadku również powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem lampy, ale także mocą żarówek. Jeżeli zdecydujemy się na pojedyncze światło centralne, konieczne będzie zastosowanie źródeł światła o dużej mocy, które doświetlą każdy zakątek.

My natomiast polecamy rozwiązanie pośrednie, czyli wybór lampy z mocniejszym światłem do części kuchennej oraz delikatniejszego oświetlenia do części salonowej. Do lamp wiszących w salonie z aneksem kuchennym warto dodać jeszcze lampę dodatkową z mocnym, białym światłem, które przyda się np. podczas czytania książek.  

Wybór oświetlenia do salonu oraz kuchni nie jest prosty i wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii technicznych i aspektów wizualnych. Pamiętajmy jednak, by podczas tworzenia projektu oświetlenia zadbać nie tylko o wystrój wnętrz, ale także o to, byśmy czuli się w nich dobrze i przyjemnie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel