Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru fotela dla gracza?

2023-05-12

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne „granie na komputerze” kojarzone było głównie z okazjonalną rozrywką. Dziś dla wielu osób jest to nie tylko okazja do oderwania się od szarej rzeczywistości, ale także sposób na życie. Naprzeciw potrzebom miłośników gier komputerowych wychodzą zatem firmy zajmujące się produkcją biurek i foteli dla graczy, jak również specjalistycznych akcesoriów komputerowych. Dziś spróbujemy przyjrzeć się bliżej konstrukcji foteli dla graczy i temu, czym powinny się one charakteryzować.

Idealny fotel dla gracza komputerowego – gamingowy czy biurowy?

Określenie „gamingowy” już na pierwszy rzut oka sugeruje nam, że jest to mebel przeznaczony dla graczy komputerowych. Wynika to przede wszystkim ze specjalnie opracowanej budowy takiego fotela, zapewniającej stabilność i utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała podczas gry. Z drugiej strony ergonomiczny fotel biurowy również może okazać się dobrym rozwiązaniem podczas rozgrywek online.

Oba typy mebli gwarantują komfort podczas wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji, jednak istnieją pomiędzy nimi pewne różnice, zauważalne głównie w kwestii możliwości regulacji. Fotele gamingowe dają nam zazwyczaj większe pole do popisu pod tym względem, zapobiegając w ten sposób nieprzyjemnym dolegliwościom związanym np. z bólem nadgarstków lub pleców. W związku z tym większość profesjonalnych graczy komputerowych skłania się zwykle ku fotelom gamingowym, które są w pełni dopasowane do ich potrzeb.

Fotel dla gracza – zastanów się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne

Na rynku znajdziemy obecnie szeroki wybór mebli dedykowanych graczom komputerowych, wśród których dominują głównie fotele dla graczy. Do dyspozycji mamy tu zarówno tańsze modele, jak i te z wyższej półki cenowej, które zaskakują bogactwem funkcjonalności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania wobec tego typu mebla.

Na początek dobrze jest określić, ile czasu spędzamy przed komputerem w ciągu całego dnia. Jeżeli są to krótkie, jedno- lub dwugodzinne sesje, możemy sięgnąć po nieco tańszy fotel dla gracza, bez dodatkowych udogodnień, jak np. zwiększone wywietrzniki. Z drugiej strony, jeśli fotel będzie używany często i długo, musimy zainwestować w lepszej jakości produkt. By zapobiec dolegliwościom bólowym i ogólnemu dyskomfortowi, warto zdecydować się na fotel dla gracza z odpowiednio wyprofilowanym oparciem i dodatkowym podparciem w okolicach karku oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Poszukując idealnego fotela dla gracza, musimy również ustalić maksymalny budżet, jaki możemy przeznaczyć na ten zakup. Ceny poszczególnych modeli są zróżnicowane i zależą m.in. od materiałów użytych do produkcji danego fotela, a także dodatkowych udogodnień, jak np. funkcja bujania. Nie wszystkie dostępne rozwiązania są nam potrzebne, dlatego też warto jest znaleźć taki model fotela dla gracza, który będzie dla nas odpowiedni.

Czym kierować się podczas wyboru fotela dla gracza?

Chcąc mieć pewność, że dany fotel dla gracza spełni nasze wymagania, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących jego konstrukcji. Należą do nich takie czynniki jak:

  • maksymalne obciążenie fotela – większość foteli dla graczy jest przeznaczonych dla osób o masie ciała do 120 kg, jednak istnieją również modele o podwyższonym dopuszczalnym obciążeniu, czego przykładem jest fotel gamingowy Huzaro Combat 8.0 Carbon Black z obciążeniem na poziomie 140 kg;
  • regulacja oparcia – funkcja pochylania oparcia (np. SeatRest w fotelu gamingowym Huzaro Combat 5.0 Black) pomaga utrzymać właściwą postawę ciała podczas gry;
  • regulacja wysokości siedziska – zarówno wysokość siedziska, jak i możliwość jego pochylenia zapewnia ochronę przed rozwojem chorób kręgosłupa oraz zwyrodnień stawu biodrowego;
  • regulacja podłokietników – podłokietniki zapewniają odpowiednie wsparcie przedramion i zmniejszają obciążenie barków podczas gry. Dobrym wyborem będą tu podłokietniki 2D z regulacją wysokości, dostępne np. w fotelu gamingowym Huzaro Force 6.0 RGB LED Mesh;
  • materiał wykonania – im lepszej jakości materiał jest zastosowany w danym fotelu, tym większe szansa na to, że zachowa on swój oryginalny wygląd przez dłuższy czas. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj ekologiczna skóra lub siatka mesh.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel