Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie oświetlenie do salonu wybrać? Sprawdź najlepsze propozycje

2022-08-22

Podczas gdy większość pomieszczeń w naszym domu spełnia konkretne funkcje, salon jest tym miejscem, w którym każdy może znaleźć kącik dla siebie. W zależności od pory dnia salon staje się przestrzenią do relaksu z dobrą książką, oglądania telewizji, spożywania posiłków czy też pracy. Ta wielofunkcyjna przestrzeń wymaga jednak dokładnego zaplanowania kwestii oświetlenia. Dowiedz się, jakie oświetlenie do salonu wybrać, by stworzyć przytulną atmosferę w każdej z jego stref.

jakie oświetlenie do salonu

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji oświetleniowej w salonie, jest powierzchnia całego pomieszczenia. O ile w niedużym salonie wystarczy nam jedna lampa sufitowa umieszczona w centralnej jego części, o tyle w przestronnych wnętrzach konieczne jest zamontowanie punktów świetlnych w każdej ze stref, tak, by zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom.

Niestety, nie istnieje jedna złota zasada, która mówiłaby o tym, jaką lampę sufitową do salonu należy wybrać. Każdy projekt powinien bowiem uwzględniać konkretne potrzeby mieszkańców, jak również możliwości adaptacyjne konkretnego pomieszczenia. Jak to wygląda w praktyce? Oto kilka naszych wskazówek:

  • W salonie z wysokim sufitem możemy rozważyć montaż długiej, ozdobnej lampy sufitowej lub efektownego żyrandola. W przypadku niskich pomieszczeń o niewielkim metrażu lepszą opcją są uniwersalne plafony.
  • W dużym salonie aranżowanym w stylu glamour świetnym rozwiązaniem będą eleganckie lampy sufitowe z kilkoma żarówkami, które emitują światło rozproszone w wielu kierunkach.
  • Kierunek padania światła wskazuje nam, na jaki kolor warto pomalować sufit. Jeżeli lampa sufitowa świeci w górę, sufit powinien być biały. Dzięki temu zadziała on jak lustro – będzie odbijał i zwielokrotniał w ten sposób światło.
  • Klosz lampy powinien być zawieszony nie niżej niż 200 cm od podłogi, by móc swobodnie poruszać się po salonie, bez obaw o uderzenie w głowę.
  • W salonie znakomicie sprawdzają się lampy sufitowe z dodatkowym ściemniaczem, który pozwala na balansowanie ilością światła w pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampa może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną.

Jaka lampa do salonu? Podstawowe rodzaje oświetlenia

Ze względu na fakt, że salon pełni zazwyczaj wiele funkcji, począwszy od wypoczynkowej, aż po jadalnianą, prawidłowy dobór lamp sufitowych jest tu szczególnie istotny. W branży oświetleniowej wyróżnia się trzy główne typy oświetlenia, a każde pomieszczenie powinno zawierać kombinację wszystkich tych elementów. Zalicza się do nich:

  • oświetlenie główne (użytkowe) – zalicza się do niego lampy wiszące i żyrandole, które mają za zadanie równomiernie rozświetlić salon i zastąpić tym samym światło dzienne;
  • oświetlenie miejscowe (kierunkowe) – stanowi ono uzupełnienie oświetlenia głównego. Oświetlenie kierunkowe w formie lamp stołowychlamp podłogowych czy stojących zapewnia optymalny poziom jasności w tych strefach salonu, w których wykonuje się określone czynności, np. czyta się książkę;
  • oświetlenie akcentujące (dekoracyjne) – umożliwia wyeksponowanie wybranych dekoracji w salonie i tworzy w nim przytulny klimat. Funkcję dekoracyjną w salonie mogą pełnić m.in. taśmy LED, oczka sufitowe, reflektory oraz designerskie lampy na wysięgnikach.

Jakie lampy do salonu warto wybrać? Najciekawsze modele

Kryształowe, wiklinowe, metalowe, a może po prostu zwykłe żarówki na długim kablu? Wybór lamp sufitowych do salonu jest naprawdę duży, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się różnym modelom i wybrać spośród nich ten, który będzie zgodny ze stylem aranżowanego wnętrza i naszym własnym gustem. Jakie lampy sufitowe do salonu cieszą się obecnie największą popularnością? Zobacz nasze propozycje:

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel