Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

2021-05-28
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?
Krzesła tapicerowane od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich nowoczesny design, wysoki komfort użytkowania, a także możliwość indywidualnego doboru faktury i koloru tapicerki sprawiają, że znakomicie zaprezentują się zarówno w salonie, jak również w jadalni lub kuchni. Niestety, czyszczenie i odświeżanie tapicerki w wielu przypadkach bywa zajęciem czasochłonnym, a przy tym bardzo skomplikowanym. Czym czyścić krzesła tapicerowane, by ich nie uszkodzić i zachować nienaganny wygląd mebli?

Czyszczenie krzeseł tapicerowanych – o czym należy pamiętać?

Wybierając krzesło tapicerowane do salonu lub jadalni, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana tapicerka. Do wyboru mamy dwie grupy tkanin: zwykłe oraz plamoodporne, pokryte specjalną warstwą, dzięki której materiał nie wchłania płynu. Jest to szczególnie istotne w momencie rozlania cieczy na krzesło – płyn spływa wówczas po materiale i możemy go z łatwością wyczyścić za pomocą zwykłego ręcznika papierowego. Niestety, nawet w przypadku tkanin plamoodpornych zdarza się, że czyszczenie krzesła może sprawiać nam wiele trudności. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór preparatów specjalistycznych, które przeznaczone są do pielęgnacji i czyszczenia określonych tkanin oraz skóry (naturalnej lub ekologicznej). To, po jaki specyfik sięgniemy, zależy przede wszystkim od rodzaju tkaniny oraz plamy, jaka powstała na krześle.

Czym czyścić krzesła tapicerowane welurem lub aksamitem?

Warto zauważyć, że nie wszystkie środki chemiczne sprawdzają się podczas czyszczenia tkanin delikatnych, takich jak aksamit, plusz lub welur. Z takimi materiałami należy postępować bardzo ostrożnie i wybierać specjalistyczne preparaty lub domowe sposoby. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest kupno dedykowanego środka do czyszczenia tkanin z weluru lub aksamitu. Po aplikacji preparatu czekamy, aż się wchłonie w tapicerkę, a następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami zgodnymi z instrukcją na opakowaniu.

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane ze skóry naturalnej lub ekoskóry?

Znacznie wygodniejsze w czyszczeniu są krzesła tapicerowane ekoskórą lub skórą naturalną. Skórzany materiał obiciowy jest odporny na wnikanie wilgoci i na większość zabrudzeń. Planując zatem czyszczenie krzeseł tapicerowanych skórą, wystarczy, że zaopatrzymy się w szmatkę oraz ciepłą wodę z płynem. Plamy na tapicerce delikatnie czyścimy ściereczką, uważając jednocześnie, aby nie zamoczyć nadmiernie materiału. Na koniec przecieramy całość suchą i czystą ściereczką. Pamiętajmy jednak, że pomimo prostego czyszczenia krzeseł skórzanych, wymagają one regularnej konserwacji, którą warto przeprowadzać trzy razy w roku.

Czym wyczyścić krzesła z materiału w warunkach domowych?

Istnieje wiele domowych sposobów, które umożliwiają szybkie i skuteczne czyszczenie tapicerki na krzesłach. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie jednego z nich, warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak materiał zareaguje w kontakcie z danym preparatem.  Kluczem do sukcesu w czyszczeniu krzeseł tapicerowanych jest wybór odpowiedniego materiału tapicerki oraz zwrócenie uwagi na jakość wykonania krzesła. Z myślą o najbardziej wymagających klientach przygotowaliśmy duży wybór krzeseł tapicerowanych plamoodporną tkaniną Magic Velvet, w tym m.in. krzesło Kalipso oraz krzesło Diuna, jak również nowoczesny fotel BOLONIA. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel