Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać hokery do blatów?

2021-06-18
Hokery to modne, a zarazem niezwykle praktyczne meble kuchenne, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Ze względu na kompaktowe rozmiary świetnie prezentują się w niewielkich przestrzeniach, gdzie zajmują mało miejsca i pozwalają na komfortowe spożywanie posiłków w kuchni z barkiem lub wyspą kuchenną. Jak jednak dobrać wysokość blatu do hokerów, by pasowały one do naszego wnętrza i czym kierować się podczas ich zakupu?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hokera do blatu kuchennego?

  Kuchnia otwarta na salon to wciąż jeden z największych trendów aranżacyjnych, który gwarantuje nie tylko wyjątkową funkcjonalność, ale także daje nam nieograniczone możliwości w urządzaniu wnętrza. Praktycznym rozwiązaniem w salonach z aneksem kuchennym jest uwzględnienie barku lub wyspy kuchennej, przy której umieszczamy hokery, czyli modne w ostatnim czasie wysokie stołki barowe z niskimi oparciami. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Po pierwsze, hokery powinny być zawsze dobierane w zależności od wystroju danego wnętrza, tak, by dobrze komponowały się z innymi sprzętami i meblami. Zastanawiasz się, jakie hokery do kuchni wybrać? Do wyboru mamy m.in. hokery drewniane, które świetnie prezentują się w kuchniach klasycznych oraz tych aranżowanych w stylu skandynawskim, jak również hokery z plastikowym siedziskiem, które doskonale dopełnią wystrój nowoczesnych wnętrz, jak np. przeźroczysty hoker Viki. Do przestrzeni w stylu glamour polecamy np. hoker Kalipso z miękką, elegancką tapicerką oraz wygodnym oparciem, dzięki czemu z powodzeniem zastąpi klasyczne krzesła kuchenne lub jadalniane.

W zależności od wielkości pomieszczenia i szerokości blatu warto zastanowić się, ile hokerów jesteśmy w stanie zmieścić przy blacie. Przyjęło się uważać, że dla jednej osoby należy zapewnić co najmniej 60 cm przestrzeni w przypadku hokera o szerokości około 40-45 cm. Ważne jest również dobre umiejscowienie oparcia na stopy, które powinno znajdować się na poziomie około 40 cm poniżej siedziska, by zapewnić w ten sposób dobre podparcie dla naszych stóp i utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa.

Jak prawidłowo dobierać wysokość hokera?

Wybierając hoker do blatu kuchennego, warto pamiętać przede wszystkim o odpowiednim dobraniu wysokości hokera, by móc cieszyć się wygodą oraz zachowaniem wyprostowanej postawy ciała podczas siedzenia. Zanim rozpoczniemy poszukiwania modelu idealnego, należy zatem dokładnie zmierzyć wysokość blatu lub wyspy, do której chcemy dokupić hokery. Ogólna zasada mówi, że odległość pomiędzy siedziskiem hokera a blatem powinna zawsze wynosić około 20-30 cm.

Dla przykładu, standardowa wysokość barku to 110-120 cm, w związku z czym hoker, który do niego dobierzemy, powinien mieć wysokość 80-90 cm. Jeśli natomiast chcemy kupić hoker do niskiego blatu kuchennego o wysokości 80-90 cm, wówczas jego wysokość powinna wynosić około 55-60 cm. Co ważne, musimy pamiętać, że jeśli z hokerów będą korzystać niskie osoby lub dzieci, wtedy różnica między blatem a siedziskiem krzesła powinna wynosić maksymalnie 25 cm.

Jaka wysokość hokera do blatu 90 cm będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jakie krzesło barowe będzie pasować do średniego blatu kuchennego o wysokości 90 cm? W tym przypadku odległość siedziska krzesła od podłogi powinna wynosić około 60-65 cm, jednak tu również musimy pamiętać o tym, jaki jest wzrost osób, które będą z niego korzystać. Dobrym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji zakup krzeseł barowych z możliwością regulacji wysokości, które z łatwością możemy dopasować do swoich potrzeb. Większość tego typu hokerów oferuje duży zakres regulacji w przedziale 50-80 cm, 60-90 cm lub 75-110 cm. Dzięki temu krzesła wykorzystamy zarówno przy barku lub wyspie kuchennej, jak i przy stole w jadalni. Przy wyborze idealnych hokerów do kuchni musimy pamiętać o odpowiedniej stylistyce mebla, jego stabilności oraz wysokości hokera do blatu kuchennego. Jedno jest pewne – jeśli uda nam się znaleźć odpowiednie krzesło barowe do kuchni, to może nam ono służyć nawet przez długie lata.
pixel