Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o krzesła kuchenne i barowe?

2022-11-25

Krzesła kuchenne i krzesła barowe to jedne z niezbędnych elementów wyposażenia każdej przestrzeni kuchennej. Ich funkcjonalność wzrasta zwłaszcza w tych domach, w których kuchnia jest połączona z jadalnią. Musimy jednak pamiętać o tym, że meble kuchenne są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia, w związku z czym wymagają one specjalnej pielęgnacji. Jak dbać o krzesła kuchenne i barowe, by służyły nam przez długie lata i zachwycały nienagannym wyglądem?

Jak dbać o krzesła kuchenne i barowe

Jakie krzesła kuchenne i barowe sprawdzają się najlepiej?

Wybierając krzesła do kuchni, warto kierować się nie tylko ich wyglądem i komfortem użytkowania, ale także jakością i rodzajem materiałów, z jakich zostały one wykonane. To właśnie ten parametr przesądza o tym, czy nasze krzesła kuchenne i barowe będą łatwe w pielęgnacji. W kuchni najlepiej sprawdzają się krzesła bez materiałowej tapicerki, czyli m.in. modele wykonane z ekoskóry, drewna oraz tworzyw sztucznych. Osobom, którym mimo wszystko zależy na krzesłach tapicerowanych, polecamy wybór takich modeli, które wykonane są z plamoodpornych tworzyw. Dzięki temu, nawet jeśli ulegną one zabrudzeniu, ich czyszczenie nie powinno stanowić dużego problemu.

Jak dbać o krzesła kuchenne i barowe? Odpowiednia metoda czyszczenia to podstawa!

To, w jaki sposób będziemy dbać o nasze krzesła barowe i kuchenne, jest uzależnione od typu tworzywa, z którego zostały one wyprodukowane. Jak to wygląda w praktyce?

  • Krzesła pokryte skórą naturalną lub ekoskórą są odporne na wnikanie wilgoci i zabrudzenia, dlatego też do ich czyszczenia nie potrzebujemy specjalistycznych preparatów. Wystarczy, że przetrzemy je ściereczką zwilżoną ciepłą wodą z płynem. Plamy delikatnie pocieramy, dbając jednak o to, by nie zamoczyć nadmiernie materiału.
  • Krzesła tapicerowane coraz częściej pokrywane są specjalną powłoką hydrofobową, która zapobiega wsiąkaniu wody i innych płynów. Dzięki temu, jeżeli szybko zareagujemy, uda nam się natychmiast wyczyścić plamę. W zależności od rodzaju materiału powinniśmy używać specjalistycznych środków, które przeznaczone są do konkretnych typów tkanin. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z domowych preparatów, to wystarczy, że plamy na welurze i aksamicie przemyjemy wodą z amoniakiem, a plamy z kawy i wina wyczyścimy mieszanką wody z kwasem cytrynowym lub z sodą oczyszczoną.
  • Krzesła drewniane to zdecydowanie najtrwalsze meble kuchenne, które najlepiej radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Warto jednak pamiętać o ich regularnym nawilżeniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to suche powietrze może niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszych krzeseł, a także wtedy, gdy krzesła znajdują się blisko piekarnika lub kuchenki. By drewno zachwycało swym wyglądem, drewniane nogi, siedzisko i oparcie krzesła należy przecierać mokrą szmatką lub specjalnym preparatem do drewna.

Bez względu na to, z jakiego surowca wykonane zostały nasze krzesła kuchenne i barowe, istnieje jedna niezwykle ważna zasada – każdy mebel musi być wyczyszczony tuż po pojawieniu się zabrudzenia. Gdy plama zaschnie, trudniej będzie ją wyczyścić i prawdopodobnie będziemy musieli wówczas sięgać po specjalistyczne preparaty. Zanim jednak zabierzemy się za czyszczenie krzeseł domowymi lub gotowymi środkami, dobrze jest wykonać prosty test – nałożyć preparat na niewielką część materiału (w niewidocznym miejscu) i sprawdzić, czy nie ulega on odbarwieniu.

Jak często należy czyścić krzesła kuchenne i barowe?

Nie istnieje jedna reguła określająca, jak często należy czyścić krzesła kuchenne i barowe. Reagujmy jednak natychmiast, gdy zauważymy, że na krześle pojawią się zabrudzenia, nieprzyjemny zapach lub odbarwienie. Częstotliwość konserwacji krzeseł zależy również od materiału ich wykonania. Dla przykładu, drewniane krzesła dobrze jest przetrzeć raz na jakiś czas, natomiast krzesła skórzane wymagają regularnej pielęgnacji co kilka miesięcy. Jeżeli chodzi o krzesła tapicerowane, to, o ile nie są one zabrudzone, należy je dokładnie oczyszczać raz na kilka miesięcy, by usunąć z nich wszelkie pyłki i bakterie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel