Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Fotele biurowe z wysuwanym siedziskiem czy bez? Która opcja jest lepsza?

2022-10-07

Każdy, kto przynajmniej raz doświadczył bólu kręgosłupa, doskonale wie, jaki dyskomfort powoduje on w trakcie wielogodzinnej pracy biurowej. Natychmiast spada nasza kreatywność i produktywność, a jedyne, o czym marzymy, to zmiana pozycji na taką, która przyniesie ulgę w bólu. Jak się okazuje, istnieje wiele rozwiązań, które mają na celu wspierać codzienną pracę biurową i utrzymywać nasze ciało w odpowiedniej pozycji. Jednym z nich jest fotel biurowy z funkcją wysuwanego siedziska. Jak wygląda taki mebel i kto powinien się zdecydować na jego zakup?

fotele biurowe z wysuwanym siedziskiem czy bez

Jakie funkcje powinien spełniać fotel biurowy?

Jeżeli zapytamy pracownika biurowego o to, jaki jest jego wymarzony fotel do codziennej pracy, odpowiedź będzie brzmiała prawdopodobnie następująco: „wygodny, ergonomiczny, idealnie dopasowany do wzrostu i budowy ciała”. Dobry fotel biurowy powinien być skonstruowany w taki sposób, by sprzyjać utrzymaniu prawidłowej naturalnej krzywizny kręgosłupa w trakcie pracy i wspierać dolną część pleców, tak, by zapobiec nadmiernemu zmęczeniu i drętwieniu ciała.

Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę podczas wyboru fotela biurowego do pracy? W tym temacie dobrze jest kierować się zarówno samą jego konstrukcją, jak i naszymi indywidualnymi potrzebami. Wśród głównych funkcjonalności fotela biurowego wymienić należy:

  • regulację wysokości siedziska – parametr ten warto dostosowywać w zależności od wzrostu i wagi osoby, która będzie korzystać z fotela. W każdej sytuacji dążymy jednak do tego, by siedzisko było ustawione tak, by kolana znajdowały się pod kątem 90 stopni względem podłogi;
  • regulację podłokietników – podłokietniki powinny być regulowane zarówno pod kątem wysokości, jak i szerokości, by zapewnić w ten sposób komfort, a także pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy w trakcie pracy;
  • regulację zagłówka – funkcja ta umożliwia ustawienie zagłówka w jednej z dwóch płaszczyzn: góra-dół oraz pod odpowiednim kątem;
  • regulację podparcia odcinka lędźwiowego – dostosowując oparcie w odcinku lędźwiowym, jesteśmy w stanie zapobiec uporczywym bólom pleców, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnej pracy przy komputerze. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób bardzo wysokich lub niskich, ponieważ możemy w ten sposób dopasować podparcie lędźwiowe do indywidualnych potrzeb danej sylwetki;
  • blokadę odchyłu siedziska – funkcja ta pomaga w ustawieniu fotela w odpowiedniej pozycji, tak, by zapobiec dzięki temu garbieniu się oraz bólowi pleców.

Fotele biurowe z wysuwanym siedziskiem czy bez – którą opcję wybrać?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat nowego rodzaju foteli biurowych, a mianowicie tych z wysuwanym siedziskiem. Taka funkcja pozwala na swobodną regulację głębokości siedziska bez konieczności zmiany ustawienia oparcia, co przekłada się na lepsze dopasowanie fotela do naszego ciała. Rozwiązanie to jest polecane przede wszystkim osobom wysokim, które mogą dzięki temu zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń na nogi, zminimalizować nacisk na przednią część ud i usprawnić krążenie krwi.

Którą opcję warto zatem wybrać – fotel biurowy z wysuwanym siedziskiem czy bez? Jest to tak naprawdę indywidualna decyzja, jednak zakup fotela z funkcją wysuwu siedziska jest zdecydowanie godny rozważenia w sytuacji, gdy zależy nam na maksymalnym komforcie i odpowiednim ustawieniu nóg w trakcie pracy.

Fotele biurowe z wysuwanym siedziskiem – najciekawsze modele

Jeżeli jesteś osobą wysoką, każdego dnia spędzasz co najmniej 6 godzin przed ekranem komputera i zmagasz się z problemami z kręgosłupem, warto, byś zastanowił się nad zakupem fotela z wysuwanym siedziskiem. Dobrym przykładem jest tu fotel biurowy obrotowy Bali z mechanizmem „anti-shock”, co oznacza, że po zwolnieniu blokady oparcie fotela nie uderza w plecy. Model ten posiada regulowany zagłówek i podłokietniki, siateczkowe oparcie z regulowanym odcinkiem lędźwiowym oraz tapicerowane siedzisko z funkcją wysuwu. Alternatywą dla niego jest fotel biurowy obrotowy Kuba, który wyróżnia się klasyczną konstrukcją, szerokim, siateczkowym oparciem oraz wygodnym, wysuwanym siedziskiem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel