Czym się wyróżniają krzesła druciane? Estetyka, wytrzymałość i uniwersalność
Stylowe krzesła druciane to zdecydowanie jeden z najciekawszych hitów wnętrzarskich ostatnich lat. Ponadczasowa forma w połączeniu z doskonałą jakością wykonania z wytrzymałych materiałów to gwarancja idealnego dopasowania do wnętrz utrzymanych w zróżnicowanej stylistyce – zarówno tych nowoczesnych, jak i skandynawskich czy też loftowych. Skąd wzięła się moda na krzesła druciane, jakie są ich zalety i z czym warto je zestawiać?
Przemysłowy charakter krzeseł drucianych z historią w tle
Wbrew pozorom krzesła druciane mają za sobą długą historię, która sięga aż lat 50. ubiegłego wieku. W 1952 roku Harry Bertoia, słynny rzeźbiarz i architekt o włoskich korzeniach, stworzył dla nowojorskiej fabryki Knoll pierwsze krzesło druciane Diamond, które w całości wykonane było z metalu. Chociaż początkowo mebel ten nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem, to już w latach 70. stał się symbolem oryginalnego designu i efektownie urządzonych wnętrz.
Sama konstrukcja krzesła drucianego Diamond jest wykorzystywana aż do dziś w projektach nowoczesnych metalowych mebli z szerokim, drucianym oparciem i wygodnym, wyprofilowanym siedziskiem. Z czasem Bertoia postanowił pójść o krok dalej i zaprezentował światu kolejne dwa modele krzeseł drucianych – Side Chair oraz Barstool, które są idealnym dopełnieniem przestrzeni kuchennych.
Warto również podkreślić, że Bertoia nie był jedynym projektantem, który podjął się stworzenia oryginalnych krzeseł drucianych. Na opracowanie zbliżonych modeli zdecydowało się również małżeństwo Eames’ów, Charles i Ray, którzy postawili na projekty idealne do eleganckich wnętrz i nowoczesnych przestrzeni domowych. Doskonałym tego przykładem jest słynne krzesło druciane DKR1, inspirowane kształtem muszli.
Jak wyglądają współczesne krzesła druciane?
Krzesła druciane to meble jedyne w swoim rodzaju, które wykonane są w całości z metalu, a ich oparcie inspirowane jest wzorem siatki. Dużym atutem tego typu krzeseł jest to, że ich obszerne siedzisko jest wzbogacone zwykle o miękką, tapicerowaną poduszkę, która zapewnia niezwykły komfort podczas siedzenia. Praktycznie wszystkie krzesła druciane charakteryzują się również lekko wyprofilowanym oparciem i dodatkowymi podłokietnikami, które służą jako oparcie dla łokci i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy ciała.
Dlaczego warto wybrać akurat takie krzesła? Powodów jest wiele, jednak jedną z kluczowych kwestii jest to, że mają one stabilną i wytrzymałą konstrukcję, która jest odporna na wszelkie uszkodzenia. Co ważne, niepowtarzalny design surowych krzeseł drucianych pozwala na przełamanie niemal każdej aranżacji, ponieważ delikatne, ażurowe oparcie z jednej strony przepuszcza światło, a z drugiej dodaje wnętrzom trójwymiarowości.
Gdzie najlepiej sprawdzą się krzesła druciane?
Oryginalna stylistyka krzeseł drucianych sprawia, że będą one stanowiły doskonały element aranżacji zarówno prywatnych przestrzeni (m.in. salonu, jadalni, pokoju nastolatka, balkonu lub tarasu), jak i hotelowego lobby, restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych. Takie meble mogą tu stanowić doskonałą alternatywę dla wysokich mebli barowych, np. metalowych hokerów, które często umieszczane są tuż przy ladzie.
Krzesła druciane w najmodniejszych odsłonach
Krzesła druciane to meble o stu twarzach, które mogą różnić się w zależności od ich przeznaczenia i stylistyki wnętrza, w którym mają być umieszczone. Wśród naszych propozycji można znaleźć m.in. druciane krzesło barowe Dill High z czarną poduszką, które jest świetną propozycją do domowej jadalni i kuchni, a także do przestrzeni hotelowej lub restauracyjnej. Krzesło Harry z czarną poduszką to z kolei model, który warto umieścić na balkonie lub ogródku restauracyjnym, gdzie klienci mogą zaczerpnąć powietrza i rozkoszować się smakiem ulubionych potraw. Trzecia opcja to krzesło Sligo czarne z poduszką z eko skóry, które znakomicie podkreśla wystrój przestrzeni loftowych i industrialnych.