Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym kierować się podczas zakupu krzesła biurowego?

2021-10-21
Eksperci biją na alarm – pracownicy biurowi spędzają w pozycji siedzącej nawet 13 godzin na dobę, co grozi wieloma przykrymi dolegliwościami, takimi jak ból mięśni i stawów, znaczne pogorszenie samopoczucia, a w konsekwencji nawet stała krzywizna kręgosłupa. Jak temu zapobiec? Ważne jest, by w trakcie wykonywania obowiązków zapewnić sobie ergonomiczne stanowisko pracy, wyposażone nie tylko w odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim w wysokiej jakości fotel lub krzesło biurowe, które posłuży przez wiele lat. Jak wybrać krzesło biurowe i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Fotele i krzesła biurowe – jakie rozwiązania warto wybierać?

Krzesło biurowe i fotel biurowy to nazwy, które często stosowane są zamiennie i odnoszą się tak naprawdę do tego samego mebla, który ma nam służyć podczas pracy biurowej. Warto jednak zaznaczyć, że krzesła biurowe wyróżnia zazwyczaj prostsza konstrukcja w porównaniu do foteli, chociaż w wielu przypadkach także zapewnia nam możliwość regulacji oparcia czy też siedziska. Co więcej, krzesła biurowe są z reguły niższe, a ich oparcie nie jest tak wysokie jak w fotelu biurowym.

Z krzesłami biurowymi spotykamy się nie tylko w biurach i domowych gabinetach, ale także w pokojach dziecięcych lub salach konferencyjnych. Ich nieco prostsza konstrukcja i mniejsze możliwości dopasowania do sylwetki sprawiają jednak, że są one wykorzystywane głównie do krótszego użytkowania lub w miejscach, gdzie potrzebujemy mebli zajmujących mniej miejsca.

Jak dobrać krzesło biurowe?

Krzesło biurowe należy zawsze dobierać z uwzględnieniem nie tylko naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, ale przede wszystkim pamiętając o podstawowych zasadach ergonomii. Warto mieć na uwadze takie czynniki jak:

  • możliwość regulacji krzesła biurowego – niemal wszystkie krzesła biurowe wyposażone są w standardową funkcję regulacji wysokości. Jeżeli jednak zależy nam na jeszcze większym komforcie podczas pracy, dobrym rozwiązaniem jest wybór krzesła biurowego z opcją regulacji podłokietników (o ile dany model je posiada), kąta nachylenia oparcia, jak również kąta nachylenia zagłówka. W tym przypadku warto polecić także krzesła biurowe z opcją synchronizacji regulacji oparcia i siedziska, czego przykładem jest krzesło biurowe Haiti;
  • profilowane oparcie – chcąc zadbać o jak najlepsze wsparcie dla naszych pleców, warto wybierać krzesła biurowe, które są stabilne i dobrze dopasowane głównie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - tak jak w modelu Ibiza;
  • podłokietniki i zagłówek – chociaż nie są to elementy niezbędne w krześle biurowym, to dobrze jest sięgać po modele, które zostały w nie wyposażone. Dzięki podłokietnikom zapewniamy odpowiednie wsparcie dla naszych rąk, a także chronimy nadgarstki przed tzw. zespołem cieśni nadgarstka. Z drugiej strony, zagłówek umieszczony ponad oparciem pozwala nam zachować prawidłową postawę w trakcie pracy i zapewnia optymalny komfort podczas siedzenia - fotel biurowy Cypr;
  • dopasowanie do wzrostu – nie każdy pamięta o tym aspekcie, jednak dobrze mieć na uwadze fakt, że krzesło biurowe nie powinno być zbyt małe, ponieważ nie tylko przyczyni się do pojawienia się przykrych dolegliwości, o których wspominaliśmy wcześniej, ale także znacznie zmniejszy komfort podczas pracy;
  • materiał wykonania – największą popularnością cieszą się krzesła biurowe pokryte materiałową tapicerką lub skórą, która zapewnia większą trwałość, odporność na zabrudzenia i zmienne temperatury. Z drugiej strony, krzesła biurowe wykończone tkaniną są przyjemne w dotyku i zdecydowanie lepiej przepuszczają powietrze, co można zauważyć m.in. na przykładzie krzesła biurowego Miklos.

Wiele osób, które zastanawiają się nad tym, jak wybrać krzesło biurowe, często zapomina o tym, że podczas pracy biurowej męczą się nie tylko nasze ręce i plecy, ale także nogi. Warto zadbać o to, by w pracy nasze nogi były na wpół wyprostowane i ułożone pod biurkiem na specjalnym podnóżku, co zapewni odpowiedni przepływ krwi i chroni przed powstawaniem żylaków. W tym celu możemy wybrać krzesło biurowe z dodatkowym podnóżkiem lub zaopatrzyć się w dekoracyjny podnóżek.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel